Krakowskie antykwariaty

Jednym z elementów współtworzących atmosferę Krakowa są jego antykwariaty. Kiedyś skupione głównie w centrum: na Rynku te bardziej ekskluzywne, przy Szpitalnej głównie książkowe, należące do Żydów.

Obecnie to nie Desa decyduje o genius loci miasta, a szereg dziwnych punktów ze starociami, które czasem nawet trudno nazwać miejscem sprzedaży antyków. Raczej bardziej można o nich powiedzieć szwarc, mydło i powidło.

115011.jpg

Obecnie specyficznym centrum antykwarycznym stał się Kazimierz. Ulice Józefa, Meiselsa, Brzozowa …. – każda z nich ma swoje miejsca, gdzie pielgrzymują liczni amatorzy starych przedmiotów i książek. Antykwariusz współczesny to już nieczęsto stereotypowy, zasuszony typ zagrzebany w książkach – teraz większość z nich traktuje sprzedaż stacjonarną jako jeden z punktów ułatwiających zaopatrywanie w nowe towary i nawiązywania znajomości handlowych – a prawdziwe interesy toczą się w Internecie. Zdarza się również, że antykwariusz przenosi całą swą działalność w sferę wirtualną, czyli do serwisu aukcyjnego Allegro.
W takim jednak przypadku amator kontaktu z przeszłością nie ma najmniejszej szansy by namacalnie poznać obiekty, które – ewentualnie – staną się jego własnością. Bo o ile krakowskie antykwariaty bywają specyficzne, to i ich klienci stanowią również dosyć charakterystyczną grupę.
Zdarza się, że po wielu godzinach oglądania zgromadzonych w sklepie skarbów klient wychodzi z niczym – i nie można w żadnym razie powiedzieć, że taka sytuacja cieszy antykwariusza. Dlatego, drodzy turyści, gdy zdarzy się Wam odwiedzić któryś z antykwariatów w Grodzie Kraka – zduście węża w kieszeni, i zaopatrzcie się tam w jakąś może niekoniecznie bardzo wartościową, ale cenną dla Was – bo osobiście wyszukaną – pamiątkę.

hastagi na stronie:

#antykwariaty w krakowie #antyki krakĂłw kazimierz #antykwariaty krakĂłw sprzedaĹź #antykwariat w Krakowie #praca w antykwariacie krakĂłw #krakĂłw najlepszy antykwariat #praca w antykwariacie

Authors
Tags ,

Related posts

Top