Czy muzea to przeszłość?

Polacy nie lubią muzeów. Czy jest to prawdziwe twierdzenie? Być może wielu z nas czułoby się obrażonymi takim stwierdzeniem. Jednak, ziarenko prawdy się w tym kryje. Dlaczego?

Być może nie lubimy gwaru turystów, którzy je odwiedzają, a może, kiedy już uda się nam trafić na spokojny czas, przeszkadza nam i tak, to, że inni chodzą po muzeum i oglądają wszystko? Nie zapominaj jednak, ze muzeum nie jest Twoim prywatnym terenem, i że każdy ma prawo nawet do tego, aby zajrzeć Ci przez ramię, ponieważ inaczej nie widzi eksponatu, jeśli Ty go zasłaniasz.

zy muzea to przeszłość? Cy muzea to przeszłość? Cz muzea to przeszłość? Czymuzea to przeszłość?

Czy muzea stoją puste. Chodzą do nich turyści, i to niekoniecznie tacy, którzy przyjechali do danego miejsca na wycieczkę z wolnej stopy, samodzielnie. Do muzeów chodzą wycieczki zorganizowane. Szkole wycieczki, które przyjeżdżają do Krakowa, Warszawy czy Wrocławia, Gdańska czy Poznania. To głównie dzieci prowadzi się do muzeów w całej Polsce, nie chodząc tam samemu.

Dlaczego niektórzy nie lubią chodzić do muzeów, skoro jest w nich tak ciekawie, można przebywać wśród przedmiotów, których się już nie używa, pośród obrazów, których możemy mieć jedynie reprodukcję na ścianach w domu. Czemu tak niewielu mieszkańców miast odwiedza miejsca, gdzie jest duży spokój, cisza, i gdzie można do woli kontemplować każdą kreseczkę na obrazie?

Czy nie jest to fałszywy obraz muzeum? Kto może stać przez godzinę przy jednym obrazie? Jest to nierealne, zwłaszcza wtedy, kiedy za nami przepycha się cały tłum osób, pragnących także z bliska zobaczyć obraz czy inny eksponat. Cisza w muzeum? Cisza może być w bibliotece. Jednak w muzeum ciągle rozlega się tupot nóg zwiedzających, słychać głosy przewodników oprowadzających po muzeum, w końcu, na spokojną kontemplację nie pozwala nam gwar rozgadanej młodzieży.

Jeżeli nie znasz sposobu na spokojną wycieczkę po muzeum, podpowiem Ci, że aby kontemplować, nie spieszyć się, powinieneś wybrać się do niego w czasie, w którym jest najmniejszy ruch. Kiedy o jest? Trudno stwierdzić, czy wcześnie rano nie ma jeszcze kolejek, lub późnym wieczorem, przed zamknięciem muzeum. Musisz o to zapytać kogoś, kto pracuje w muzeum, kiedy jest w nim najmniej turystów i wtedy możesz przyjść kontemplować obrazy.

W niektórych miastach są organizowane noce muzeów. Np. w Krakowie raz w roku jest noc muzeów, podczas której do muzeum można przyjść nawet do 24 w nocy. Wstęp jest wtedy bezpłatny, każdy może wejść aby podziwiać sztukę. Otwarte są wtedy muzea w całym Krakowie. Noc muzeów cieszy się coraz większą popularnością wśród Krakowian i studentów mieszkających w tym mieście. Do niektórych muzeów ustawiają się niesamowite kolejki. Warto więc wybrać się do tych mniej odwiedzanych. Duże kolejki ustawiają się do muzeum Czartoryskich, do muzeum narodowego w sukiennicach. Możesz jednak przespacerować się wzdłuż kilku najważniejszych ulic , odchodzących od rynku głównego, np. po Floriańskiej, po ulicy Grodzkiej czy Szewskiej. Idąc ulicą Sławkowską, warto pójść dalej, aby skręcić w bok na ulicę Kanoniczą, gdzie jest muzeum archidiecezjalne.

Muzea warto odwiedzić, ponieważ są one pamiątką przeszłości. Czasami nawet lekcja historii nie powie nam tyle, ile wizyta w muzeum. Sprzęty, narzędzia, a nawet kule armatnie czy broń, mogą wiele powiedzieć, o sposobie walki. Narzędzia gliniane czy sprzęt użytku domowego potrafią zadziwić odwiedzających tym, ze w tak odległych czasach, z użyciem dostępnych tylko narzędzi, ktoś potrafił stworzyć tak sprytny mechanizm czy całą maszynę lub inne urządzenie.
ika

hastagi na stronie:

#czy młodzież lubi chodzić do muzeum #czy młodzież naprawdę nie lubi chodzić do muzeum

Authors
Tags , , , ,

Related posts

Top