8 Noc Muzeów 2011 w Krakowie

Noc Muzeów 2011 w Krakowie odbędzie się 20/21 maja 2011

Noc z piątku na sobotę 20/21 maja 2011 należy do Muzeów w Krakowie!!! Do Muzeów dołączają się w Noc Muzeów z ciekawym programem również galerie.
Dziesiątki wystaw, koncerty, widowiska teatralne, wykłady, projekcje filmów, konkursy i gry terenowe to wszystko czeka na osoby, które wezmą udział w ósmej edycji krakowskiej Nocy Muzeów. W nocy z 20 na 21 maja (piątek/sobota) swoje podwoje dla zwiedzających otworzą 24 instytucje – po raz pierwszy będzie można zobaczyć Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.

W Nocy Muzeów 2011 udział wezmą:

Cricoteka
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
Muzeum Farmacji Collegium Medicum
Muzeum Geologiczne AGH
Muzeum Geologiczne PAN

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z Podziemiami Rynku
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Paleobotaniczne UJ
Muzeum PRL-u
Muzeum Starego Teatru
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
Muzeum Zoologiczne UJ
Ogród Botaniczny UJ
Ogród Doświadczeń
Schron przeciwlotniczy
Zamek Królewski na Wawelu
Piwnica pod Baranami

Do muzeów dołączą także galerie
Bunkier Sztuki
Atelier Iwony Siwek-Front
Galeria Zderzak
Galeria Sztuki Attis

Noc Muzeów 2011 zostanie zainaugurowana o godz. 18:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzea będą otwarte od godzin wieczornych w piątek (20 maja) do godz. 1.00 w nocy w sobotę (21 maja). Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny. Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta (w tym roku moneta nie będzie pełniła funkcji biletu do muzeów).

W imprezie udział wezmą instytucje miejskie, wojewódzkie, ministerialne i uczelniane, m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Farmacji Collegium Medicum, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz spoza Krakowa: Muzeum Niepołomickie i Muzeów Żup Krakowskich w Wieliczce.

Po raz pierwszy mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć otwarty dzień wcześniej (19 maja, czwartek) MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej. W programie zwiedzania znajdą się m.in. pokazy zestawów archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni 40 lat, od roku 1950 po 1988 m.in.: kroniki z wystaw Dwurnika, Abakanowicz, Szapocznikow. Także po raz pierwszy – po oficjalnym otwarciu – podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć dwa oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabrykę Emalia Oskara Schindlera (otwartą w czerwcu 2010 r.) i Podziemia Rynku Głównego (otwarte we wrześniu 2010 r.).
W przypadku tych dwóch ostatnich placówek obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bezpłatne bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.mhk.pl, a do Podziemi Rynku Głównego na stronie www.podziemiarynku.com. W przypadku Fabryki Emalia Oskara Schindlera grupy osób, które zarezerwowały bilety będą wpuszczane co 20 minut. Ostatnia grupa wejdzie do muzeum o godz. 23:30. W przypadku Podziemi Rynku 30-osobowe grupy zwiedzających będą wpuszczane co 15 minut (na przemian osoby, które dokonały rezerwacji przez internet na konkretną godzinę i osoby, bez rezerwacji, które będą czekały w kolejce przed muzeum). Ostatnia grupa zostanie wpuszczona o godzinie 00:30.

Ograniczona ilość miejsc (ze względów konserwatorskich) będzie także na Zamek Królewski na Wawelu gdzie obejrzeć będzie można Komnaty Królewskie (wejście bramą Senatorską na dziedziniec arkadowy) oraz na zwiedzanie nie udostępnianej na co dzień klatki schodowej studenckiej w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius (obowiązywać będą wejściówki rozdawane przez muzeum – informacje: www.maius.uj.edu.pl).

Poszczególne muzea, oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. I tak np. w Muzeum Farmacji Collegium Medicum będzie można obejrzeć pokaz Ognie bengalskie z aptekarskiego manuału, połączony z prelekcją nt. dawnych aptekarskiej tradycji preparowania „ogni bengalskich” i „zapałek bengalskich”, a w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego zwiedzający zobaczą Trzeci wymiar Krakowa – wystawę i pokaz multimedialny fotografii anaglifowej.

Wiele atrakcji czeka na osoby, które odwiedzą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i jego oddziały. W Pałacu Krzysztofory będzie można wziąć udział w debacie Karol Wojtyła Jan Paweł II Krakowianin czy Rzymianin z udziałem przedstawicieli świata nauki, duchowieństwa krakowskiego i dziennikarzy oraz wysłuchać koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu w wykonaniu Akademickiego Chóru Organum. W Barbakanie o godz. 17:00 rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i rodziców – Rodzinne poszukiwanie renesansowego skarbu Krakowa, obejrzeć będzie można tutaj również widowisko teatralne dla dzieci Historie smocze, czyli co mogą smoki a czego nie zaraz dowiesz się, w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego w Krakowie. Grę terenową O Nowej to Hucie piosenka organizuje także Oddział Dzieje Nowej Huty. W Domu Zwierzynieckim na dzieci i rodziców czekać będą warsztaty i konkurs: Produkujemy musztardę Gablenza, a w Starej Synagodze humor żydowski z przedwojennych kabaretów w wykonaniu artystów krakowskich.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej otwarty zostanie I Przegląd Chórów Męskich Krakowska Wiosna, zorganizowana zostanie także impreza związana ze 120. rocznicą powstania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (będzie można uczyć się sztucznego oddychania i użycia defibrylatora, zobaczyć film Ratunek idzie z nieba i wystawę 120 lat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego). Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń publiczność weźmie udział w koncert „na rurkach” Rurkowe melodie. Z Ogrodu Doświadczeń niedaleko do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zaprasza m.in. na uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów z kolekcji muzeum.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w grach zespołowych dla dzieci (na placu przed Gmachem Głównym), w pojedynku szachowym rozegranym na historycznych szachach oraz akcji Szalony Kapelusznik (obejmującej wszystkie oddziały muzeum), podczas której będzie można zrobić sobie zdjęcie w nakryciu głowy. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie można obejrzeć prezentację multimedialną na temat gry w krokieta (punktem wyjścia będzie obraz Leona Wyczółkowskiego Gra w krokieta 1895). Temat gier pojawi się także w innych oddziałach muzeum m.in. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka gdzie zorganizowana zostanie gra Sacrum – Profanum – Utożsamienia w utożsamienia z postaciami/motywami przedstawionymi na wybranych dziełach sztuki w Galerii.

Wyjątkowa atrakcja czeka na dzieci, które odwiedzą Muzeum PRL-u – będzie to akcja Opowiedz mi mamo, czyli samoobsługowa projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy (każda projekcja trwać będzie ok.15 minut). Z kolei dorośli będą mogli obejrzeć film Czarny czwartek (wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – od 13 maja zapisy na film przyjmowane będą pod adresem mailowym: [email protected]

W trakcie trwania całej imprezy kursować będą trzy epokowe samochody, które za darmo (dla posiadaczy monety Nocy Muzeów) będą dowoziły uczestników z trzech punktów miasta do Muzeum PRL-u. Autobus „Ogórek” będzie jeździł co godzinę (od 19:00 do 00:00) po trasie: ul. Grodzka (przy Wawelu) – Muzeum PRL-u – ul. Grodzka, Trabant firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Muzeum Narodowe (al. 3 maja) – Muzeum PRL-u – Muzeum Narodowe, a Nyska firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Fabryka Schindlera (ul. Lipowa) – Muzeum PRL-u – Fabryka Schindlera.

Na koniec atrakcja dla miłośników soli – Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza na Solniczkowe show: budowę wielkiej solniczki, solniczkowy song, a także Żywe solniczki – występ Teatru Nikoli i konkurs na rymowankę o solniczce.

W czasie Nocy Muzeów kursowac beda dwie specjalne linie tramwajowe:
Trasa pierwsza – pociagi oznaczone symbolem „N 1”, z boku z tabliczka z napisem „Noc Muzeów 1”
BRONOWICE NOWE (PETLA) – Balicka – Bronowicka – Podchorążych – Królewska – Karmelicka –Dunajewskiego – Basztowa – Westerplatte – Starowislna – Na Zjezdzie – Limanowskiego – Legionów Piłsudskiego – Krakowska – Stradomska – Sw. Gertrudy – Dominikanska – Franciszkanska – Straszewskiego – J. Piłsudskiego – al. 3 Maja – CICHY KACIK (PETLA)
Trasa druga – pociagi oznaczone symbolem „N 2”, z boku z tabliczka z napisem „Noc Muzeów 2”
PLAC CENTRALNY – al. Jana Pawła II – Mogilska –Lubicz –Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Straszewskiego – Franciszkanska – Dominikanska – sw. Gertrudy – Stradomska – Krakowska – Legionów Piłsudskiego – Limanowskiego – Na Zjezdzie – Starowislna – Grzegórzecka – al. Powstania Warszawskiego – Mogilska – Al. Jana Pawła II – PLAC CENTRALNY
oraz jedna specjalna linia autobusowa oznaczona symbolem „N 10” kursujaca na trasie:
KOPIEC KOSCIUSZKI – Malczewskiego – Ksiecia Józefa – T. Kosciuszki – M. Borelowskiego – rtm. Dunin-Wasowicza – KAŁUŻY (powrót: al. Marsz. Focha – al. Z Krasinskiego – T. Kosciuszki – Ksiecia Józefa – Malczewskiego – Kopiec Kosciuszki)

Pojazdy wymienionych linii beda kursowac według specjalnych rozkładów jazdy, które zostana rozwieszone na wszystkich przystankach, na których beda zatrzymywały sie tramwaje. Pierwsze kursy wykonane zostana ok. godz. 22:30 – 20 maja, a ostatnie po godz. 2:00 – 21 maja.
Z bezpłatnego przejazdu beda mogły korzystać osoby, które w godzinach od 18:00 – 20 maja. do godz. 2:00 – 21 maja okazać bilet wstepu uprawniajacy do zwiedzania krakowskich muzeów, wydany w formie żetonu okolicznosciowego lub specjalnie wydrukowanego biletu muzealnego.

źródło: http://www.krakowskienoce.pl/

hastagi na stronie:

#noc teatrów kraków 2011 wejściówki #noc teatrów 2011 bilety #noc teatrów kraków 2011 rezerwacja #bilety na noc teatrów #noc teatrów 2011 #noce w krakowie

Authors

Related posts

Top