Powstał pierwszy podręcznik bezpieczeństwa dla podróżujących autostradami

13 rekordowo bezpiecznych miesięcy na A4 Katowice-Kraków – finał kampanii promującej bezpieczeństwo ruchu drogowego na autostradach

Katowice-Kraków, 1 lutego 2011 roku – Ponad 100 porad wskazujących jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach szybkiego ruchu nadesłali internauci z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie zrealizowanym w ramach kampanii „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice – Kraków”. 11 najważniejszych porad opracowanych przez kierowców uzupełniło listę przygotowaną przez ekspertów ze śląskiej i małopolskiej Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz SAM S.A., tworząc pierwszy podręcznik bezpiecznej jazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu.

Hasło kampanii „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków” odwołuje się do ostatnich, rekordowo bezpiecznych 13 miesięcy na A4 Katowice-Kraków, bowiem od początku 2010 roku na koncesyjnym odcinku autostrady A4 nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek.

Pierwotnie spośród przesłanych porad w konkursie miało zostać wyróżnionych 10 wskazówek. Jednak dziesiąta i jedenasta najwyżej oceniona porada uzyskały tę samą liczbę punktów i organizatorzy konkursu zdecydowali powiększyć grono zwycięzców.

Autorzy 11 najcenniejszych rad, wybranych przez przedstawicieli SAM S.A., organizatora akcji, śląskiej i małopolskiej Policji oraz GITD, a także dziennikarza motoryzacyjnego Kubę Bielaka, zostali nagrodzeni w zależności od preferencji nawigacjami oraz samochodowymi odtwarzaczami DVD.

Izabela Pasternak z Rzeszowa, najaktywniejszy z uczestników konkursu, przygotowała przeszło 30 wskazówek bezpiecznej jazdy. Trzy z nich trafiły do finałowej jedenastki porad uznanych za najbardziej wartościowe przez zasiadających w jury specjalistów. Zwyciężyli ponadto Paweł Królewicz z Gorzowa Wielkopolskiego (trzy nagrodzone porady), Paweł Słowik z Pszczyny, Piotr Pityński z Warszawy, Katarzyna Orlef z Wrocławia, Paweł Przybyło z Cieszyna, Szymon Rogala z miejscowości Gostyń.

- Powoli przybywa nam autostrad, coraz częściej wyjeżdżamy też za granicę. Nie było dotychczas wydawnictwa, z którego dowiedzielibyśmy się jak najbezpieczniej podróżować autostradami. Okazuje się, że wielu kierowców niepisane zasady jazdy autostradami miało w głowie. Liczba porad i wskazówek, którymi kierowcy dzielili się w ramach prowadzonej przez nas akcji przerosła nasze oczekiwania. Trudno było wybrać nam finałową dziesiątkę. Ostatecznie 11 porad kierowców dopełniło porady ekspertów. Pozwoliło to nam na przygotowanie pierwszego poradnika w zakresie bezpiecznej jazdy po najszybszych polskich drogach - powiedział Wojciech Gębicki, prezes SAM SA., organizatora akcji „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice – Kraków”.

Kampanię „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków” zainicjował Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Akcję wsparły komendy wojewódzkie policji - śląska i małopolska oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Do dzielenia się poradami zachęcał kierowców także Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny oraz instruktor bezpiecznej jazdy.

- Od początku roku, po autostradach i drogach ekspresowych możemy poruszać się szybciej. Warto w tej sytuacji zatrzymać się na chwilę i zastanowić jak to bezpiecznie wykorzystać. Dobrym sposobem jest zebranie swoich pomysłów i podzielenie się nimi z innymi. Każdy z nas, kierowców ma przecież swoje przemyślenia dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem - mówił Kuba Bielak w momencie rozpoczęcia kampanii „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków”.

Gotowy poradnik został udostępniony internautom. Można go bezpłatnie pobrać pod adresem http://www.autostrada-a4.com.pl/bezpieczenstwo/porady-dla-kierowcow.

###

Do 8 lutego został przedłużony konkurs dla dziennikarzy na publikacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego „Popisz się bezpieczeństwem”
www.bezpieczna.autostrada-a4.pl/popiszsie

Informacje o SAM SA.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 61-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Na podstawie Umowy Koncesyjnej SAM S.A. ustawicznie  inwestuje w infrastrukturę autostradową oraz zajmuje się pozyskiwaniem długoterminowego finansowania na realizację  inwestycji.  Do końca 2009 r. wartość dokonanych inwestycji wyniosła 830 mln zł i była o ok. 300 mln wyższa od pierwotnego planu finansowego. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego  finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

Authors

Related posts

Top