Dolny Śląsk Małopolska

Po targach Ambiente: nowe trendy we wnętrzarskim designie

Po targach Ambiente: nowe trendy we wnętrzarskim designie
Dwa przeciwstawne style: ekologiczny, minimalistyczny i nieco eklektyczny kontra bardzo elegancki i luksusowy, pełen błysku i wysmakowanych detali. Z jednej surowe materiały, z drugiej dbałość o szczegół. To najważniejsze trendy, które już za chwilę królować będą w europejskich domach. Bo targi Ambiente we Frankfurcie nad Menem są najlepszą wskazówką, w którą stronę podąża design oraz świat wyposażenia wnętrz. Co będzie modne? – Moje pierwsze spostrzeżenie: dwa wyraźnie kierunki, które przewijały się w części poświęconej domowi. Oba bardzo efektowne, robiące wrażenie, ale zdecydowanie przeciwstawne: styl eko, skandynawski oraz stricte luksusowy – mówi Monika Nowak, właścicielka pracowni Decoration i projektantka wnętrz doradzająca klientom Parku Handlowego Bielany.Surowe, naturalne pięknoPowrót do przyrody, fascynacja nieoczywistymi formami, naturalnymi materiałami oraz kolorami, świeżość i minimalizm, ekologia i vintage - to cechy charakterystyczne pierwszego z nich. Przeważa surowe drewno, coraz chętniej wykorzystywane bez większej ingerencji człowieka w jego strukturę. Korzenie

Dwa przeciwstawne style: ekologiczny, minimalistyczny i nieco eklektyczny kontra bardzo elegancki i luksusowy, pełen błysku i wysmakowanych detali. Z jednej surowe materiały, z drugiej dbałość o szczegół. To najważniejsze trendy, które już za chwilę królować będą w europejskich domach. Bo targi Ambiente we Frankfurcie nad Menem są najlepszą wskazówką, w którą stronę podąża design oraz świat wyposażenia wnętrz.

Co będzie modne? – Moje pierwsze spostrzeżenie: dwa wyraźnie kierunki, które przewijały się w części poświęconej domowi. Oba bardzo efektowne, robiące wrażenie, ale zdecydowanie przeciwstawne: styl eko, skandynawski oraz stricte luksusowy – mówi Monika Nowak, właścicielka pracowni Decoration i projektantka wnętrz doradzająca klientom Parku Handlowego Bielany.

Surowe, naturalne piękno

Powrót do przyrody, fascynacja nieoczywistymi formami, naturalnymi materiałami oraz kolorami, świeżość i minimalizm, ekologia i vintage – to cechy charakterystyczne pierwszego z nich. Przeważa surowe drewno, coraz chętniej wykorzystywane bez większej ingerencji człowieka w jego strukturę. Korzenie stosowane jako nogi od stołu czy wieszaki, pnie jako siedziska. Nieszlifowany metal wypierający plastik, delikatnie pordzewiała stal, duże surowe lampy jak z dawnych fabryk. Dużo szkła. Miękkość i przytulność foteli oraz obić z grubo tkanej wełny i filcu. Co ciekawe, z filcu i giętego drewna powstają także abażury lamp, widać powrót do filcowych dywanów, ale gorącą nowinką są dywany patchworkowe. Jesteśmy świadkami odwrotu od tak modnych jeszcze niedawno dywanów długowłosych typu shaggy i renesansu dziewiarstwa, robótek ręcznych w nowym stylu: plecionych bieżników i chodniczków.

Królują proste formy, ale z charakterem, podkreślające fakturę materiału. Miskowate siedziska, obłe kształty, narzuty i zasłony z plecionych kulek. Pastelowe barwy wnoszące świeżość i oddech: biel i beż, blade błękity i zielenie, grafit i szarości, zgaszony pomarańcz, ceglasta czerwień. Zbliżenie z otaczającym nas światem, coraz mocniejsza tęsknota za bliskością natury.

Elegancja na wysoki połysk

A to już wiesz?  Przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska w najlepszej kondycji od 5 lat

Zupełnym przeciwieństwem jest drugi z wyraźnych stylów obecnych na targach Ambiente: luksusowy, stawiający na pieczołowicie dobrane dodatki, wysmakowane wnętrza i piękne przedmioty. – Tu z kolei nie ma miejsca na niedoróbki, niedoskonałości. Już na pierwszy rzut oka widać staranność przy wykańczaniu foteli i stołów, wszystko jest gustowne, wysokiej jakości. To klimat – mówi współpracująca z Parkiem Handlowym Bielany projektantka.

I chociaż tu również widać skupienie na drewnie, to najczęściej będzie to drewno w zestawieniu z wypolerowanym, błyszczącym metalem, a także z wysokiej jakości skórą i szkłem (np. niklowane nogi od stołu, komoda w metalu z dekoracyjnymi dodatkami, błyszczące jak lustro lampy). Klasyczna baza kolorystyczna z wyrazistym pazurem: wprawdzie dominują biele, ecru, brązy i czerń, to jednak widać odpowiednio dobrane akcenty kolorystyczne, takie jak granat, czerwień i żółć.

Zrezygnujmy z kompletowania

Który z prezentowanych na targach Ambiente trendów ma szansę na szersze przyjęcie wśród Polaków? Na pewno ten pierwszy – lubimy styl skandynawski, białe okna, proste formy. Coraz chętniej wracamy do mebli charakterystycznych dla lat 60-70 XX wieku, drobnych kredensów, czytelnych kształtów, foteli i stolików na skośnych nóżkach. Nowe wariacje na ten temat mają swoje niezaprzeczalne atuty. Wykonane z drewna łączonego z metalem są lekkie i przestawne, idealne do niewielkich mieszkań. – Swobodnie zastąpią ciężkie fotele, narożniki i duże sofy, które najczęściej zagracają nam po prostu przestrzeń – mówi Monika Nowak. – Co do tego drugiego nurtu, to jest on odpowiedni wyłącznie na duże przestrzenie, do domów, apartamentowców.

A na co przyjdzie nam poczekać? – Filc powoli staje się coraz popularniejszy, lecz przypuszczam, że trochę czasu upłynie, zanim przekonamy się do dywanów patchworkowych oraz wykonanych z sizalu – ocenia wrocławska projektantka. – Zobaczymy, jak będzie z chodnikami i wykładzinami z przetworzonego plastiku, które prezentowano we Frankfurcie. To recykling w czystym wydaniu, a jednocześnie piękny projekt, do każdego rodzaju wnętrz. Jestem też zafascynowana mieszaniem materiałów i różnych rodzajów wykończenia mebli, które królowało podczas targów. Chciałabym, aby Polacy oduczyli się kompletowania, zestawiania wszystkiego z jednej matrycy. Marzy mi się, by zaczęli eksperymentować z drewnem, metalem i szkłem. To daje ciekawe, niebanalne efekty, zwłaszcza w mniejszych wnętrzach.

Przykłady najnowszych trendów i projektów:

  • dywany (m.in. plastikowe) w skandynawskim stylu: http://www.pappelina.com/pdf/pappelina_catalogue_2014_eng_de.pdf
  • dywany patchworkowe: http://www.carpets-plaids.com/collection/index.html
  • meble i akcesoria z metalu, drewna: http://www.light-living.nl/home-en/
  • styl luksusowy, starannie dopracowany: http://www.eichholtz.com/inspiration-centre-0036000000111.aspx 
A to już wiesz?  1 600 drzew zasadzonych przez pracowników Banku Pekao w Tatrzańskim Parku Narodowym

 

O międzynarodowych targach Ambiente

Ambiente to największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie. Prezentowane są tu nowinki z dziedziny dekoracji, wyposażenia mieszkań i domów, artykułów gospodarstwa domowego. O ile Mediolan jest wyrocznią stylu, o tyle w niemieckim Frankfurcie można na własne oczy zobaczyć, jak te trendy przekuwają się w rzeczywiste projekty. Można dotknąć, powąchać, poczuć atmosferę. I choć są to targi zamknięte, skierowane dla architektów i firm zajmujących się artykułami wyposażenia wnętrz, nie dziwi ani liczba wystawców (w zeszłym roku było ich ponad 4700), ani zwiedzających (prawie 140 tys. branżystów z całego świata).

Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 7-11 lutego 2014. Jak zwykle podzielona była tematycznie na branże: „Dining” – nakrycia na stół i dekoracje, „Giving” – prezenty oraz „Living” – pomysły na wyposażenie wnętrz mieszkań i domów.

 

Monika Nowak, projektantka wnętrz

Od 10 lat zawodowo zajmuje się aranżacją i wystrojem wnętrz. Pasja oraz wykształcenie pozwalają jej oryginalnie i niepowtarzalnie tworzyć nowe wnętrza oraz poprawiać i zmieniać już istniejące. Proporcja, harmonia, detal – to zasady, których przestrzega w swojej pracy. Zawsze też stara się dopasować projekt do upodobań i wymagań klienta.

W ramach współpracy z Parkiem Handlowym Bielany udziela bezpłatnych porad w części meblowej centrum. Klienci robiący tu zakupy mogą w każdą sobotę w godz. 11.00-14.00 za darmo skonsultować się, poprosić o poradę, wyjaśnić wątpliwości. Można też umówić się na dalsze, już indywidualne spotkania.

Źródło Park Handlowy Bielany. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy