Społeczeństwo Zdrowie

Synoptycy ostrzegają przed niskimi temperaturami w nadchodzący weekend

Synoptycy ostrzegają przed niskimi temperaturami w nadchodzący weekend
POMOC DLA BEZDOMNYCH 2013-01-25 Synoptycy ostrzegają przed niskimi temperaturami w nadchodzący weekend. Wojewoda małopolski apeluje, aby szczególną uwagę zwrócić na osoby bezdomne, a także ubogie

POMOC DLA BEZDOMNYCH
2013-01-25
Synoptycy ostrzegają przed niskimi temperaturami w nadchodzący weekend. Wojewoda małopolski apeluje, aby szczególną uwagę zwrócić na osoby bezdomne, a także ubogie i starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy.

Bezdomni, którzy potrzebują pomocy, powinni zgłaszać się do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Mieszkańcy Małopolski, którzy zauważą takie osoby, powinni poinformować Straż Miejską lub policję (dzwoniąc pod numer alarmowy 112).

Przypominamy także, że osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą otrzymać darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną. W Małopolsce czeka ponad 1300 miejsc w noclegowniach, hostelach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają blisko 6 tys. gorących posiłków każdego dnia.

W Małopolsce działa 15 noclegowni, 22 schroniska, 2 hostele dla osób bezdomnych oraz 62 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 41 jadłodajniach. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 9 punktów pomocy medycznej. Bezdomni i ubodzy mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a w niektórych – otrzymać leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.

Szczegółowy wykaz miejsc, w których bezdomni i ubodzy mogą uzyskać pomoc, znajduje się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce Sprawy społeczne.
Pomoc dla osób bezdomnych:
987 – całodobowy telefon informacyjny

ILU JEST BEZDOMNYCH W POLSCE?
2013-02-07
W nocy z 7 na 8 lutego w całej Polsce odbędzie się badanie liczby bezdomnych. W Małopolsce w większości gmin powołani zostali koordynatorzy badania.

Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych to inicjatywa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Podobne badanie miało miejsce w 2010 roku.

W tym roku wyznaczeni przez gminnych koordynatorów pracownicy będą musieli do każdego bezdomnego dotrzeć z ankietą, która będzie wypełniana przez samych bezdomnych lub na podstawie wywiadu z nimi. Bezdomnych liczyć będą min.: pracownicy ośrodków pomocy społecznej, policjanci, strażnicy gminni, a także pracownicy organizacji pozarządowych. Informacje będą zbierane m.in.: w noclegowniach, ogrzewalniach, hospicjach, szpitalach oraz pustostanach i altanach działkowych.

A to już wiesz?  3 wakacyjne zasady bezpiecznego wypoczynku

W Małopolsce koordynatorów wyznaczyło 130 gmin. W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu za akcję odpowiedzialne są Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.

za http://www.malopolska.uw.gov.pl/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy